Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale także w marketingu. Już na pierwszym etapie budowania marki, należy zadbać o jej wizerunek oraz wyróżnienie spośród konkurencji. Jednym z elementów identyfikacji wizualnej firmy jest logo. Oto 10 zasad pomocnych podczas tworzenia doskonałego logo.
Teraz nie wystarczy być najlepszym, ale trzeba wiedzieć, jak to zakomunikować. Sprawdźmy, jakie znaczenia, ukryte przekazy kryją się pod znakami gigantów takich jak: Apple, Amazon czy Mercedes.
Logo a logotyp
Te dwa pojęcia są często używane zamiennie, ale czy poprawnie? Pomiędzy pojęciem logo, a logotyp istnieje znacząca różnica, którą rozróżnili Pilarczyk B. i Mruk H. Logo stanowi graficznie opracowaną nazwę firmy. Może to być więc dowolny obraz (grafika), identyfikująca dane przedsiębiorstwo. Natomiast logotyp to nazwa firmy, przedstawiona za pomocą odpowiednio skonstruowanego napisu o charakterystycznej czcionce, kolorze, stylistyce.
Logo składa się z sygnetu (znaku graficznego) i logotypu (znaku typograficznego). Niektóre firmy posiadają logo złożone jedynie z sygnetu lub logotypu, ponieważ ich wizerunek jest już mocno ugruntowany w świadomości konsumentów. Poniżej przedstawiam przykłady logo złożonego tylko z sygnetu (graficznego elementu) i sygnetu z logotypem (tekstu zawierającego w sobie nazwę firmy).
Firma bez logo jest, jak człowiek bez twarzy
No dobrze, a więc od czego zacząć dialog z projektantem lub firmą odpowiedzialną za budowę wizerunku Twojej firmy? Na początku warto wykonać analizę zwracając szczególną uwagę na: historię firmy, na to, jak chcesz, aby Twoja firma była postrzegana oraz do jakiej grupy odbiorców dociera. Logo powinno być czytelne, przejrzyste i dobrze prezentować się w czerni oraz w bieli. Doświadczony grafik rozpocznie szkic właśnie od projektu black&white.
Unikalność to cecha, która ma związek z procesem zapamiętywania. Pamiętajmy, że człowiek zdecydowanie łatwiej zapamiętuje obrazy, niż słowa. Warto zwrócić uwagę na to, aby sygnet korespondował z logotypem. Czytelność jest istotna, ponieważ logo powinno pięknie prezentować się nie tylko na stronie internetowej, ale także na wszystkich materiałach marketingowych, tj. plakaty, wizytówki, billboardy.
Przy tworzeniu logo przydają się nie tylko umiejętności techniczne, psychologiczne, ale także znajomość marketingu i prawa.
Jak zaprojektować logo?
Oto 10 zasad niezbędnych przy tworzeniu dobrego logo.
- Znaczenie. Logo to narzędzie, które każdego dnia ma pracować na korzyść Twojej marki. Należy zadbać o pozytywne skojarzenia związane ze znakiem. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu warto stworzyć listę celów wizerunkowych oraz określić osobowość marki.
- Kolory, fonty, black&white. Kolory wykorzystywane w identyfikacji wizualnej odpowiadają za emocje oraz wyrażanie osobowości marki. Kolor daje sygnał do tego jak marka ma być postrzegana i czym ma się wyróżniać na rynku. Warto użyć nie więcej niż trzy kolory i wcześniej zapoznać się ze znaczeniem barw. Więcej informacji o brandingu emocjonalnym i wykorzystaniu kolorów znajdziesz w tym artykule: LOVEMARKS efekt, czyli branding emocjonalny Upewnij się też, że logo jest rozpoznawalne po odwróceniu kolorów i zmniejszeniu rozmiarów.
- Wyróżnij się albo zgiń. Przyjrzyj się konkurencji i na podstawie obserwacji, stwórz listę powielanych elementów, których będziesz unikał.
- Less is more. Pozbądź się wszystkich elementów, które nie są absolutnie konieczne. Cechą charakterystyczną idealnego projektu jest to, że nie można już nic ująć.
- Jedna rzecz. Skup się na jednej, najważniejszej rzeczy. Nie staraj się przemycić w logo każdego pomysłu, który wpadnie Ci do głowy. Im więcej dodajesz, tym bardziej rozmyjesz przekaz.
- Czytelność i przejrzystość. Logo to skrót myślowy. Kiedy zaczyna przypominać wieloelementową ilustrację, traci na sile, przestaje być czytelne i łatwe do zapamiętania.
- Uniwersalność. Logo powinno nadawać się do zastosowania na różnych nośnikach. Być może niebawem zaistnieje potrzeba, aby Twój znak firmowy został wygrawerowany lub wyhaftowany.
- Ponadczasowość. Bądź odporny na trendy i nie ulegaj tendencjom. Chyba nie chciałbyś, aby Twój logotyp przestał być „modny”?
- Harmonia. Jeśli zdecydujesz się na logo złożone z sygnetu i logotypu koniecznie zadbaj o to, żeby te dwa elementy ze sobą współgrały i nie były przypadkowe.
- Szukaj inspiracji. Uważnie przyjrzyj się nie tylko konkurencji, ale także markom które cenisz i lubisz. Zastanów się, co Cię w nich fascynuje. Zanim zlecisz projekt warto stworzyć własną tablicę inspiracji tzw. moodboard. Pomocny może okazać się program Pinterest, Moodboard lub niice. Za pomocą obrazów wyraź to, co chciałbyś, aby czuli Twoi odbiorcy.
Znaczenie, czyli co kryje się pod znakami gigantów?
Rebranding to proces przydatny przy odświeżaniu wizerunku produktów lub usług. Jednak, niektóre przekazy ukryte w logo znanych firm pozostają przez lata niezmienne. Pewne charakterystyczne kształty i barwy przylegają na stałe do organizacji, które reprezentują i stają się ich znakiem rozpoznawczym.
Doskonałym przykładem jest logo Amazon, w którym zobaczysz pomarańczową strzałeczkę. Nie tylko sprawia, że mamy wrażenie, że logo uśmiecha się do nas, ale również wyraźnie wskazuje na litery A i Z. Ma to symbolizować bogactwo i różnorodność oferty największego sklepu internetowego na świecie.
Natomiast Toblerone pochodzi z Berna, którego nazwa pochodzi z niemieckiego Bär oznaczającego niedźwiedzia.
Photo by Brad Neathery on Unsplash
Potrzebujesz nazwy, kreatywnego pomysłu na hasła lub slogan? Chętnie pomogę! Napisz do mnie !
Jeśli szukasz więcej informacji, to koniecznie zobacz te artykuły. Myślę, że mogą Cię zainteresować:
- Zarządzanie marką w dobie social media
- 5 powodów, dla których warto zaprzyjaźnić się z marketingiem treści.
- Sprzedaż w erze social media