Istotnym elementem kreowania marki osobistej i firmowej jest obecność w social media. Dokładnie, tak jak przedsiębiorstwa budują swój wizerunek poprzez działania public relations, tak budowanie marki osobistej opiera się o konsekwentne wdrażanie tzw. „osobistego public relations”. Marka osobista decyduje o reputacji, a spójny wizerunek może wpłynąć na nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych, sytuację na rynku pracy oraz na budowanie pozycji eksperta.
Kreowanie marki a personal branding
Firmy wykorzystują zaufane środowiska do sprawniejszego prezentowania tożsamości i wartości, aby w ten sposób zdobywać serca i umysły swoich odbiorców. Badania przeprowadzone przez Edelmana, Forrestera i Nielsena wykazują, że najbardziej wiarygodnym źródłem dla konsumentów są „ludzie tacy, jak ja”. Social media przenoszą zaufanie dla „ludzi takich, jak ja” na kolejny poziom. Podobnie, jak firmy, jednostki kształtują swoje osobiste marki. Nie należy jednak sprowadzać budowania marki osobistej do lansowania produktów.
– Marka osobista wymaga dobrego zdefiniowania swojej strategii życia, odpowiedzi na kluczowe dla człowieka pytania: kim jestem, co nadaje sens mojemu życiu oraz co jest we mnie unikalnego i autentycznego? Nie jest to efekt pracy wizażysty i stratega od personal brandingu. Natomiast tego, jak żyjemy, a także co dajemy ludziom w codziennych relacjach – podkreśla Malinowska-Parzydło, wieloletnia menedżer HR , wiceprezes Personal Brand Institute, autorka „Jesteś marką”.
Zarządzanie własnym wizerunkiem jest pracą opierającą się o selekcję takich informacji i przekazów, które mają wytworzyć pożądane skojarzenia w głowach i sercach innych ludzi. Kreowanie marki osobistej, podobnie jak budowanie marki produktów to dopracowana i zaplanowana kompozycja, która w żaden sposób nie może być sumą czynności przypadkowych. To strategia świadomego inwestowania w budowanie reputacji i zwiększania swojej wartości na rynku pracy.
Marka osobista to to, w jaki sposób ludzie Cię traktują oraz w jakim stopniu Ci ufają. Zaufanie jest walutą przyszłości, a wiarygodność i autentyczność podstawą wszelkich działań. Silna marka osobista jest obrazem Twoich cech wyróżniających i umiejętności, wykreowanym w umysłach otoczenia. Marka osobista, dokładnie tak jak produkt powinna stanowić zapowiedź korzyści i możliwości zaspokojenia potrzeb.
Żywa tożsamość online
Technologie zmuszają ludzi na całym świecie do tego, aby stawali się marketerami własnych marek. Serwisy społecznościowe pełnią istotną rolę w prezentowaniu tożsamości, a nową podstawą marki osobistej są dziś profile i aktualizacje statusów. Dla osób, z którymi nie znamy się zbyt dobrze, nasz profil jest streszczeniem naszej tożsamości. Natomiast dla tych, z którymi znamy się, a nie spotykamy się zbyt często, jest streszczeniem zmian, jakie zaszły od ostatniego spotkania.
Obecnie social media możemy podzielić na cztery kategorie. Są to: serwisy typowo ukierunkowane na budowanie wizerunku biznesowego (LinkedIn, Golden Line), serwisy nastawione na nawiązywanie i utrzymywanie relacji ze znajomymi oraz poprzez grupy dyskusyjne ( Facebook, Twitter), serwisy dodatkowe (Instagram, Pinterest, YouTube), a także aplikacje mobline (Snapchat).
Internet zmienił zasady według, których ludzie porozumiewają się, natomiast dzielenie się informacjami dotyczącymi różnych aspektów życia na Facebooku, Twitterze, LinkedIn jest dziś nie tylko dopuszczalne, ale wręcz oczekiwane. Przed spotkaniem biznesowym lub przeprowadzeniem wywiadu z kandydatem do pracy zazwyczaj przeszukujemy internet w celu uzyskania, jak największej ilości informacji. Co więcej, profile społecznościowe wyświetlają się zazwyczaj na najwyższych pozycjach.
Social media a oczekiwania
Normy postępowania w social media opierają się o oczekiwania. Oczekuje się otwartości, autentyczności i aktualizacji. Ludzie nie dzielą się wszystkim ze wszystkimi, ale większość jest skłonna podzielić się częścią informacji osobistych na forum publicznym. To specyficzne eksponowanie osobowości polegające na ujawnianiu wybranych informacji. Profil w mediach społecznościowych jest żywą tożsamością online. Marka osobista w dobie social media to nie tylko to, co mówimy o sobie, ale także to, co inni mówią i sugerują na nasz temat w oparciu o swoje interakcje z naszymi profilami.
5 wskazówek, jak zarządzać marką osobistą
Popularny bloger Dan Schawbel, założyciel PersonalBrandingBlog.com, autor książki „Personal branding 2.0” wyszczególnił pięć wskazówek dotyczących zarządzania marką osobistą w social media. Oto one:
- Odkryj swoją markę, zanim zaczniesz ją prezentować. To pierwszy etap zarządzania marką osobistą. Musisz określić dokładnie, tak jak w przypadku firmy, co chcesz reprezentować, jaka jest Twoja misja, cechy wyróżniające oraz wartości, jakimi kierujesz się w życiu.
- Chroń swoją markę, rezerwując wszędzie swoje pełne nazwisko. Zarówno w profilach społecznościowych, jak i w nazwie Twojej domeny (twojenazwisko.com). W ten sposób masz możliwość zwiększenia swojej kontroli nad rezultatami wyszukiwania Twojego nazwiska w Google. O zaletach SEO PR napisałam w artykule: Wizerunek online. Efektywny SEO PR w 10 krokach.
- Stwórz system zarządzania reputacją w sieci. Skorzystaj z dostępnych narzędzi, które umożliwią Ci monitorowanie internetu. Wieści w internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Nie pozwól, aby nieprzychylne pogłoski na Twój temat rozprzestrzeniły się zbyt szybko.
- Spójność. Posługuj się jednym wybranym zdjęciem, mottem oraz motywem graficznym. Dokładnie tak, jak w przypadku marki firmowej. Twój wizerunek online i offline powinien być spójny.
- Dziel się atrakcyjną treścią, aby umożliwić ludziom poznanie Twojej osobowości. Publikacje zwiększają Twoją widoczność i wiarygodność. Firmom zależy na ludziach cechujących się kreatywnością i unikalnymi pomysłami.
Profesjonalne budowanie marki osobistej – przykłady
Jak w każdej dziedzinie, w której chcemy stawać się z każdym dniem lepsi, tak w mediach społecznościowych warto znaleźć swój autorytet. Dobrym przykładem profesjonalizmu w wykorzystywaniu mediów społecznościowych, w procesie budowania marki osobistej jest Paweł Tkaczyk, ekspert ds. budowania wizerunku marki, który jak mówi o sobie „zarabia na życie opowiadaniem historii”. Paweł Tkaczyk prowadzi pomocnego bloga oraz profile na wielu kanałach w mediach społecznościowych. Jednoczesne wykorzystywanie i koordynowanie kilku narzędzi jest oparte o przemyślane, spójne treści.
Nie od razu Kraków zbudowano
Proces budowania silnej marki osobistej to proces długotrwały, który wymaga konsekwencji, zaangażowania, a także cierpliwości. Aby marka mogła prawidłowo funkcjonować i rozwijać się, konieczne jest zaplanowanie strategii jej rozwoju, konsekwentne wdrażanie oraz kontrolowanie jej rozwoju. Dotyczy to zarówno marki firmowej, jak i osobistej. Obecność w social media wymaga przemyślanego planu i wypracowania pomysłu na publikowane treści. Profesjonalne zarządzanie marką w mediach społecznościowych, wymaga konsekwencji oraz elastyczności w dopasowaniu formy i treści przekazów zarówno do grupy docelowej, jak i kanałów. Komunikacja powinna być dostosowana do kanałów oraz zebranej społeczności. Nie poleca się publikowania identycznych informacji na każdym z profili.
Jeśli masz do mnie pytania dotyczące artykułu, , to zachęcam Cię do kontaktu. Natomiast jeśli chciałbyś zagłębić się w temat personal brandingu, serdecznie polecam Ci bloga i książkę „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą” Joanny Malinowskiej-Parzydło.
Photo by Georgia de Lotz on Unsplash
Przeczytaj pozostałe treści, które dla Ciebie przygotowałam:
- Wizerunek online. Efektywny SEO PR w 10 krokach.
- Social media – jak czerpać z nich zyski?
- Autentyczność przyciąga. O sile prawdziwego komunikatu