Doskonałe logo. Jak powinno wyglądać? ABC dobrego projektu.

Wystarczą cztery minuty, aby wyrobić sobie opinię na temat drugiej osoby. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale także w marketingu. Już w pierwszym etapie budowania marki należy zadbać o jej wizerunek oraz wyróżnienie spośród konkurencji. Jednym z elementów identyfikacji wizualnej firmy jest logo. W obecnych czasach nie wystarczy być najlepszym, trzeba wiedzieć, jak to zakomunikować. Apple, Amazon, Mercedes… jakie znaczenia, ukryte przekazy kryją się pod znakami gigantów? Oto 10 zasad pomocnych podczas tworzenia doskonałego logo.
Logo a logotyp
Te dwa pojęcia są często używane zamiennie, ale czy poprawnie? Pomiędzy pojęciem logo a logotyp istnieje znacząca różnica, którą rozróżnili Pilarczyk B. i Mruk H. Logo stanowi graficznie opracowaną nazwę firmy. Może to być więc dowolny obraz (grafika), identyfikująca dane przedsiębiorstwo. Natomiast logotyp to nazwa firmy, przedstawiona za pomocą odpowiednio skonstruowanego napisu o charakterystycznej czcionce, kolorze, stylistyce.
Logo składa się z sygnetu (znaku graficznego) i logotypu (znaku typograficznego). Niektóre firmy posiadają logo złożone jedynie z sygnetu lub logotypu, ponieważ ich wizerunek jest już mocno ugruntowany w świadomości konsumentów. Poniżej przedstawiam przykłady logo złożonego tylko z sygnetu (graficznego elementu) i sygnetu z logotypem (tekstu zawierającego w sobie nazwę firmy).

 

 

 

 

 

Firma bez logo jest jak człowiek bez twarzy
No dobrze, a więc od czego zacząć dialog z projektantem lub firmą odpowiedzialną za budowę wizerunku naszej firmy? Na początku warto wykonać analizę zwracając szczególną uwagę na: historię firmy, jak firma chce być postrzegana, do jakiej grupy odbiorców dociera. Logo powinno być czytelne, przejrzyste i dobrze prezentować się w czerni i bieli. Doświadczony grafik rozpocznie szkic właśnie od projektu black&white.
Unikalność to cecha, która ma związek z procesem zapamiętywania. Pamiętajmy, że człowiek zdecydowanie łatwiej zapamiętuje obrazy, niż słowa. Warto zwrócić uwagę na to, aby sygnet korespondował z logotypem. Czytelność jest istotna, ponieważ logo powinno pięknie prezentować się nie tylko na stronie internetowej, ale także na wszystkich materiałach marketingowych, tj. plakaty, wizytówki, billboardy.
Przy tworzeniu logo przydają się nie tylko umiejętności techniczne, psychologiczne, ale także znajomość marketingu i prawa.
Oto 10 zasad niezbędnych przy tworzeniu dobrego logo.
  1. Znaczenie. Logo to narzędzie, które każdego dnia ma pracować na korzyść Twojej marki. Należy zadbać o pozytywne skojarzenia związane ze znakiem. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu warto stworzyć listę celów wizerunkowych oraz określić osobowość marki.
  2. Kolory, fonty, black&white. Kolory wykorzystywane w identyfikacji wizualnej odpowiadają za budzenie emocji oraz wyrażanie osobowości marki. Kolor daje sygnał do tego jak marka ma być postrzegana i czym ma się wyróżniać na rynku. Najlepiej nie używać więcej niż trzech kolorów i wcześniej zapoznać się ze znaczeniem barw.Więcej o brandingu emocjonalnym i wykorzystaniu kolorów tutaj.  Upewnij się, że logo jest rozpoz­nawalne po odwróce­niu kolo­rów i zmniejszeniu rozmiarów.
  3. Wyróżnij się albo zgiń. Przyjrzyj się konkurencji i na podstawie obserwacji, stwórz listę powielanych elementów, których będziesz unikał.
  4. Less is more. Pozbądź się wszystkich elementów, które nie są absolutnie konieczne. Cechą charakterystyczną idealnego projektu jest to, że nie można już nic ująć.
  5. Jedna rzecz. Skup się na jednej, najważniejszej rzeczy. Nie staraj się przemycić w logo każdego pomysłu, który wpadnie Ci do głowy. Im więcej dodajesz, tym bardziej rozmywasz przekaz.
  6. Czytelność i przejrzystość. Logo to skrót myślowy. Kiedy zaczyna przypominać wieloelementową ilustrację, traci na sile, przestaje być czytelne i łatwe do zapamiętania.
  7. Uniwersalność. Logo powinno nadawać się do zastosowania na różnych nośnikach.Być może niebawem zaistnieje potrzeba, aby Twój znak firmowy został wygrawerowany lub wyhaftowany.
  8. Ponadczasowość. Bądź odporny na trendy i nie ulegaj tendencjom. Chyba nie chciałbyś, aby Twój logotyp przestał być “modny”?
  9. Harmonia. Jeśli zdecydujesz się na logo złożone z sygnetu i logotypu koniecznie zadbaj o to, żeby te dwa elementy ze sobą współgrały i nie były przypadkowe.
  10. Szukaj inspiracji. Uważnie przyjrzyj się nie tylko konkurencji, ale także markom które cenisz i lubisz. Zastanów się, co Cię w nich fascynuje. Zanim zlecisz projekt warto stworzyć własną tablicę inspiracji tzw. moodboard. Pomocny może okazać się program Pinterest, Moodboard lub niice. Za pomocą obrazów wyraź to, co chciałbyś, aby czuli Twoi odbiorcy.

źródło: Pinterest

źródło: Pinterest

Znaczenie, czyli co kryje się pod znakami gigantów?
Rebranding to proces przydatny przy odświeżaniu wizerunku produktów lub usług. Jednak, niektóre przekazy ukryte w logo znanych firm pozostają przez lata niezmienne. Pewne charakterystyczne kształty i barwy przylegają na stałe do organizacji, które reprezentują i stają się ich znakiem rozpoznawczym. Doskonałym przykładem jest logo Amazon. Pomarańczowa strzałeczka nie tylko sprawia, że mamy wrażenie, że logo uśmiecha się do nas, ale również wyraźnie wskazuje na litery A i Z. Ma to symbolizować bogactwo i różnorodność oferty największego sklepu internetowego na świecie. Z kolei logo Tour de France zawiera ukryty wizerunek kolarza jadącego na rowerze, a logo Toblerone skrywa wizerunek tańczącego niedźwiedzia, umieszczony na tle żółto-białej góry. To hołdoddany miastu, w którym powstaje czekolada. Toblerone pochodzi z Berna, którego nazwa pochodzi z niemieckiego Bär oznaczającego właśnie niedźwiedzia.

 

“Logo Design Love”, David Airey to książka obowiązkowa dla każdego początkującego projektanta logo.
photo:stocksnap.io/photo/QYCEJ7W1PG
Potrzebujesz nazwy, hasła, sloganu? Chętnie pomogę! Serdecznie zapraszam do kontaktu.

WYŚLIJ ZAPYTANIE